Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – единственият музей под открито небе в България е открит на 7 септември 1964 г- град Габрово. Музеят съхранява и представя архитектурното богатство, стопанското многообразие, бита и всички аспекти на културата на Средния Балкан от времето на Българското Възраждане – края на ХVІІІ иХІХ в. Стопанският подем по българските земи през посочения период за Габрово и Габровско се измерва с развитието на 26 занаята, стабилни еснафски организации, изграждане на силно търговско съсловие. Високото качество на изработените местни занаятчийски изделия ги прави търсени не само на вътрешния пазар, но и вън от пределите на Османската империя.
Етъра е изграден като регионален музей на открито и твърде скоро става музей с национално значение и през 1971 г. е обявен за паметник на културата. Музеят работи целогодишно. В зависимост от годишния период на територията, в Етъра действат от 18 до 22 занаятчийски работилници и водни механизми. Именно това е отличаващото от повечето музеи на открито, които поради ред причини прилагат повече сезонното оживяване или демонстриране на определени технологични моменти.
Етъра успява да съхрани занаятите с по-малко приложение в съвременния бит като мутафчийство, гайтанджийство и хлопкарство. Майсторите остават служители на музея и статута за обучение в занаят в тези работилници остава действащ. Така след няколкогодишно обучение в мутафчийската работилница и положен теоретичен и практически изпит ученичката на майстора е вече негов калфа.
Занаятчията произвежда и сам продава изделията си. Съхраняването на автентичността в занаятчийското производство е голямо предизвикателство за музея. Благодарение на задълбочената изследователска дейност и теренните проучвания на музейните специалисти във фонда на музея са събрани оригинални инструменти на почти всички практикувани през ХІХ и началото на ХХ век в Габрово и Габровско занаяти.
Официалният сайт на музея е – http://etar.bg/


Това информационно съобщение е подготвено с помощта на Европейския съюз чрез Програмата Interreg-ИПП за трaнсгранично сътрудничество България – Турция 2014 – 2020, CCI No 2014TC16I5CB005.
Съдържанието на съобщението е изцяло отговорност на „Съюзна Лалапашаза Предоставянена Услугипо Селата” и по никакъв начин не отразява възгледите на Европейския Cъюз, на Управляващия орган или Националния орган на Програмата.