Българската шевица в традиционните български носии и костюми е едно от най-ценнитедостойнства и достижения в културно отношение. Изключително разнообразна по отношение на елементите, шевицата е израз на богата душевност, художествени и творчески заложби, както и непрестанен стремеж към красота и изящество.
Високата художествена стойност на народния костюм е постигната чрез използването на орнаментиката на шевицата, изразена във вида на тъканта, в плетивото или обтоката.
Цветове
Най-често използваните цветове за обточване на шевицата са червено, зелено и бяло.
- Червено. Символ на майчината кръв и продължител на живота, червеният цвят предпазва и от „лоши очи“. Редица поверия и обичаи са свързани с него (първото великденско яйце задължително се боядисва в червено; булката се венчава, покрита с червено було; червен конец се връзва на китката на новороденото и др.).
- Зелено. Зеленият цвят се възприема като израз на вечно възраждащия се живот и е свързан с Дървото на живота, което дарява вечен живот и дава целогодишно плод, а листата му изцеляват народите. Тясната връзка между човека и природата се олицетворява от зеления цвят, който съвсем естествено присъства в българската шевица.
- Бяло. Белият цвят символизира чистотата, нетленността и божествената светлина. Традиционно булката се венчавала, стъпила върху бяла вълна, предяла бяла вълна за сватбения обред и в „бели“ менци се наливала „мълчана вода“ за обредните хлябове за сватбата.
Фигури
Най-често използваната фигура в българската шевица е ромбът. Тази водеща фигура не е плод на случайно хрумване и изобретателност, а е внимателно подбран елемент, изразяващ житейския опит на българина.
Темата за семейството, плодовитостта и благоденствието на рода е основна във везбата на килими и шевици.
Ромбът в женската носия се извезва върху престилката и символизира земното и женското плодородие. Престилката с ромбоидни елементи, носена от девойките и младите невести, е знак, че те вече могат да раждат и да участват във възпроизвеждането на рода.


Това информационно съобщение е подготвено с помощта на Европейския съюз чрез Програмата Interreg-ИПП за трaнсгранично сътрудничество България – Турция 2014 – 2020, CCI No 2014TC16I5CB005.
Съдържанието на съобщението е изцяло отговорност на „Съюзна Лалапашаза Предоставянена Услугипо Селата” и по никакъв начин не отразява възгледите на Европейския Cъюз, на Управляващия орган или Националния орган на Програмата.